Nazywana również hoją, jest rośliną pnącą uprawianą w doniczkach od co najmniej 100 lat. Kwitnie od wiosny do jesieni. Przyjemnie pachnące jakby porcelanowe kwiaty przy ciepłej pogodzie wydzielają krople miodowej rosy. Przekwitniętych szypułek nie należy obcinać, gdyż na nich tworzą się pąki w następnym roku. Roślina długowieczna, w miarę upływu lat kwitnie coraz obficiej.
Stanowisko: jasne, ale nie w ostrym słońcu.. przestawianie doniczki lub przeciągi mogą spowodować opadanie pąków kwiatowych.
Temperatura: wiosną i latem pokojowa od jesieni do wiosny najlepiej 10-120C lub chociaż poniżej 18 st C.
Podlewanie: regularne, dość obfite wiosną i latem, po przekwitnięciu należy je ograniczyć ze względu na stan spoczynku, ale nie można przesuszać ziemi w doniczce.
Nawożenie: wiosną i latem co 2 tygodnie roztworem nawozów mineralnych lub przefermentowanego i rozcieńczonego kurzeńca lub gnojówki.
Przesadzanie: młode rośliny co roku wiosną, starsze co 2-3 lata; podłoże powinno być żyzne, np. ziemia gliniasto-piaszczysta z dodatkiem kompostu i kawałków węgla drzewnego, raczej bez torfu..
Rozmnażanie: albo przez podział starszych roślin przy przesadzaniu, albo przez sadzonki pobierane w maju z młodych, ale nieco zdrewniałych pędów, na ogół łatwo ukorzeniających się. Sadzonki z jedną parą liści wtyka się {po 3-5 sztuk} wprost do doniczki, w której będą na stałe rosły, i doniczkę nakrywa się torebką foliową..
Szkodniki i choroby: rośliny zimujące w zbyt ciepłych i suchych pomieszczeniach bywają porażane przez tarczniki i wciortnastki.
wtorek, 23 listopada 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz