Jest mieszanką fastii japońskiej [Fastia japonica] i bluszczu pospolitego [Hedera helix]. Kształtem liści przypomina fastję, a charakterem wzrostu bluszcz. Na wyrośniętej roślinie szczepi się dowolną odmianę bluszczu, najlepiej silnie się rozkrzewiającą. Po pewnym czasie liście fastiobluszczu opadają, a na wierzchołku powstaje korona bluszczu. Roślina posadzona w ładnym naczyniu i odpowiednio wyeksponowana jest bardzo oryginalną dekoracją mieszkania. Niestety, czasami po 2-3 latach zaczyna rosnąć gorzej, a nawet zamiera.
Stanowisko: jasne, o rozproszonym świetle lub półcieniste.
Temperatura: latem pokojowa, nie przekraczająca 22 st C; zimą 12-14 st C i więcej światła.
Podlewanie: wiosną i latem dosyć obfite, jesienią i zimą ograniczone, szczególnie gdy roślina zimuje w niższej temperaturze.
Nawożenie: od marca do września co 2 tygodnie roztworem nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych.
Przesadzanie: co roku, starsze rośliny co 2-3 lata do ziemi liściowo-inspektowej.
Rozmnażanie: po ścięciu wierzchołka fastiobluszczu nacina się pęd rośliny wzdłuż na głębokość 1 cm. W szparze umieszcza się jedną lub dwie „zaostrzone”, dwu- trzywęzłowe sadzonki pędowe bluszczy. Miejsce szczepienia owija się paskiem folii. Podczas zrastania roślinę ustawia się w cieniu i utrzymuje większą wilgotność powietrza. Pędy bluszczu trzeba przycinać, by się rozkrzewiły.
Szkodniki i choroby: może być atakowany przez przędziorki; wówczas spłukiwać liście wodą, zwiększyć wilgotność powietrza. Czasem występują również tarczniki, trudne do zwalczenia na drobnych liściach bluszczy. Przy silniejszym porażeniu nie da się rośliny uratować.
wtorek, 23 listopada 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz