Jest rośliną przypominającą choinkę. Nadaje się do chłodnych i nieco ciemnych mieszkań; nie znosi centralnego ogrzewania. W dobrych warunkach jest długowieczna i osiąga duże wymiary.
Stanowisko: półcieniste; nie znosi dymu z papierosów.
Temperatura: zimą około 10 st C, latem trzyma się ją w możliwie chłodnym miejscu w mieszkaniu lub w ogrodzie w cieniu drzew.
Podlewanie: latem musi być regularne, miękką wodą; zimą podlewa się tylko tyle, żeby całkiem nie zasuszyć ziemi w doniczce. Przez cały rok dobrze jest roślinę spryskiwać.
Nawożenie: od maja do sierpnia, co 2 tygodnie słabym roztworem nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych lub rozcieńczoną gnojowicą..
Przesadzanie: co 2-3 lata w sierpniu; podłoże powinno się składać z równych części ziemi darniowej, kompostowej, liściastej i piasku.
Rozmnażanie: w warunkach domowych trudne, najlepiej odkładami powietrznymi na głównym pędzie, gdy roślina straciła dużo dolnych gałązek i chcemy ją odmłodzić. Wówczas za pomocą folii mocuje się [poniżej ostatniego piętra bocznych gałęzi] dwucentymetrową warstwę mchu lub torfu, który należy często zwilżać. Po 3-5 miesiącach powinny wytworzyć się korzenie, a wtedy można górną część wraz z korzeniami ściąć i posadzić w nowej doniczce.
Szkodniki i choroby: mogą pojawić się wełnowce i wciornastki; zwalcza się je podlewając i spryskując wywarem z tytoniu. Opadanie igieł i całych pędów spowodowane jest zbyt wysoką temperaturę, nadmiernym podlewaniem zimą i żerowaniem szkodników.
wtorek, 23 listopada 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz