Jest byliną doskonale rosnącą w gruncie. Gdy tylko zacznie przekwitać w doniczce należy ją przesadzić do ogrodu lub skrzynki balkonowej. W mieszkaniu żyje krótko i z reguły nie przetrzymuje zimy, natomiast w skrzynce balkonowej lub ogrodzie w miarę upływu lat będzie coraz ładniejszy. O kwitnieniu wskazane jest przycięcie, aby lepiej się rozkrzewił.
Stanowisko: w mieszkaniu chłodne, półcieniste, w ogrodzie słoneczne lub półcieniste.
Temperatura: wiosną i latem pokojowa, jeśli zimuje w mieszkaniu 4-10 st C. W ogrodzie wymaga przed zimą obsypania liśćmi, a skrzynki na balkonie trzeba owinąć np. folią pęcherzykową, żeby zabezpieczyć korzenie przed przemarznięciem.
Podlewanie: obfite, tylko podczas zimowania w chłodnym miejscu w mieszkaniu – ograniczone, jednak nie można dopuścić do przesuszenia ziemi w doniczce. Woda powinna być miękka, odstała, wskazane jest też używanie deszczówki.
Nawożenie: wiosną i latem co 3-4 tygodnie nawozem nie zawierającym wapnia, lub silnie rozcieńczonym nawozem mineralnym dla roślin doniczkowych.
Przesadzanie: do ogrodu lub na balkon przesadza się rośliny we wrześniu-październiku, żeby ukorzeniły się przed nastaniem mrozów; rośliny zimujące w mieszkaniu-wiosną. Najlepsze jest podłoże torfowe z domieszką piasku.
Rozmnażanie: przez sadzonkowanie; rośliny szybko rozrastają się i po 2 latach można je już dzielić.
Szkodniki i choroby: najczęściej obserwuje się opadanie liści i zasychanie roślin w mieszkaniu, co jest spowodowane zbyt wysoką temperaturą i przesuszeniem podłoża.
środa, 8 grudnia 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz