Nazywany często gwiazdą betlejemską, uprawiany jest głównie do dekoracji mieszkań w okresie Bożego Narodzenia. Ozdobną częścią są barwne liście zebrane w gęstą rozetę wokół niepozornych żółtych kwiatów. Najpopularniejsze są rośliny z przykwiatkami czerwonymi, ale równie pięknie wyglądają odmiany białe, różowe i łososiowe.
Stanowisko: bardzo jasne, a nawet słoneczne, latem, w okresie wzrostu jasne, o rozproszonym świetle.
Temperatura: podczas wybarwiania się przykwiatków – 17-21 st C; od maja przez całe lato – pokojowa. Jeżeli chcemy roślinę przechować do następnego roku, najlepiej obniżyć temperaturę do 12-14 st C.
Podlewanie: w okresie wzrostu i kwitnienia regularne, tak by ziemia była stale wilgotna, zalanie rośliny bywa jednak szkodliwe. W okresie spoczynku ograniczone.
Nawożenie: w okresie wegetacji co 2 tygodnie roztworem nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych.
Przesadzanie: z sadzonek wierzchołkowych ukorzenianych latem w ciepłym [24-28 st C] podłożu. Z rośliny należy zmyć wówczas sok mleczny.
Szkodniki i choroby: gorące i suche powietrze może być przyczyną opadania i żółknięcia liści. Na ich spodniej stronie pojawiają się czasem białe muszki: mączliki szklarniowe. Są to szkodniki trudne do zwalczania, toteż przed kupnem rośliny należy dokładnie obejrzeć liście.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz