Jest niewielką rośliną o rozetowato ułożonych liściach, zielono lub żółto paskowanych na górnej stronie, a fioletowych od spodu. Spomiędzy liści wyrastają małe, płaskie kwiaty. Roślina jest mało wymagająca i łatwa w pielęgnacji. W miarę upływu lat pędy wydłużają się i tracą dolne liście, wówczas trzeba ściąć wierzchołki pędów i ukorzenić je, a starą roślinę wyrzucić.
Stanowisko: latem półcieniste lub zaciemnione, zimą jasne.
Temperatura: przez cały rok 18-20 st C.
Podlewanie: wiosną i latem obfite, jesienią i zimą rzadkie i oszczędne. Roślina mało wrażliwa na suche powietrze przy centralnym ogrzewaniu, ale wdzięczna za spryskiwanie jej wiosną.
Nawożenie: od marca do sierpnia co tydzień roztworem nawozów mineralnych lub zwierzęcych.
Przesadzanie: wiosną, jeśli rośliny nie mieszczą się w doniczce, podłoże powinno być żyzne, złożone z ziemi kompostowej, torfu i gliny.
Rozmnażanie: przy przesadzaniu dzieli się rozrośniętą kępę na mniejsze lub ścina się wierzchołki pędów i ukorzenia w doniczce z podłożem jak dla roślin starszych. Można również wysiewać zebrane nasiona.
Szkodniki i choroby: w zbyt suchych i ciepłych pomieszczeniach zdarzają się porażenia przez wciortnastki i przędziorki, które zmywa się z liści watką zmoczoną w wodzie z denaturatem i szarym mydłem.
poniedziałek, 6 grudnia 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz