Paproć tropikalna rosnąca na korze drzew w dżungli. Jej uprawa w doniczce w mieszkaniu nie jest łatwa, ale możliwa. po kilku latach można się pochwalić wspaniale rozgałęzionymi, nieco omszonymi liśćmi przypominającymi poroże jelenia.
Stanowisko: jasne, ale nie w ostrym słońcu, najlepiej w oknie osłoniętym gęstą firanką.
Temperatura: zimą około 18 st C latem pokojowa.
Podlewanie: regularne, odstałą lub przegotowaną wodą nie zawierającą wapnia; zasuszenie rośliny może spowodować nieodwracalne jej zniszczenie. Niezbędne jest codzienne spryskiwanie, lecz tylko rano, by liście obeschły do wieczora.
Nawożenie: od kwietnia do sierpnia co 3 tygodnie słabym roztworem nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych.
Przesadzanie: młode rośliny co roku w końcu zimy, starsze tylko wtedy, gdy nie mieszczą się w doniczce; najlepsze są płaskie ażurowe naczynia, wypełnione mchem torfowcem z dodatkiem mieszaniny ziemi kompostowej z torfem i piaskiem [1:1:1].
Rozmnażanie: przez oddzielenie młodych roślin z 2-3 liśćmi wyrastającymi u podstawy rośliny starej, najlepiej podczas przesadzania.
Szkodniki i choroby: przeciągi i zbyt suche powietrze w pomieszczeniu powodują zasychanie końców liści, sprzyjają także zaatakowaniu przez tarczniki, które można ostrożnie zdrapywać szczoteczką do zębów zwilżoną w wodzie z dodatkiem denaturatu i szarego mydła.
poniedziałek, 6 grudnia 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz