Jest silnie rosnącym storczykiem, przy starannej pielęgnacji - długowiecznym. W kwiaciarniach można kupić jej miniaturowe odmiany w doniczkach. Zwykle wiosną wydaje wysokie i efektowne kwiatostany.
Stanowisko: jasne lub półcieniste, najlepiej wschodnie okna, pod którymi nie ma kaloryfera.
Temperatura: zimą około 10 st C, wiosną kilka stopni wyższa, latem można ustawić roślinę w cieniu drzew.
Podlewanie: wiosną i latem obfite, wodą o temperaturze pokojowej, miękką, wskazane częste spryskiwanie; jesienią i zimą tylko tyle, żeby podłoże w doniczce zupełnie nie wyschło.
Nawożenie: co 2 tygodnie niewielką ilością silnie rozcieńczonego roztworu nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych nie zawierającego wapna.
Przesadzanie: jeśli korzenie nie mieszczą się w doniczce – najlepiej wiosną po przekwitnięciu. Podłoże powinno być przepuszczalne, nie musi być zasobne, np. mieszanka mchu torfowca, ziemi ogrodowej i piasku. Na dnie doniczki konieczny jest dobry drenaż.
Rozmnażanie: przy przesadzaniu przez oddzielanie pseudobulw.
Szkodniki i choroby: w zbyt suchym powietrzu rośliny są atakowane przez przędziorki. Zasychanie liści bywa spowodowane zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu lub zbyt wysoką temperaturą zimą. Jesienią zasychanie liści jest zjawiskiem prawidłowym, gdyż roślina zapada w stan spoczynku.
wtorek, 23 listopada 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz