poniedziałek, 22 listopada 2010

AFELANDRA [Aphelandra squarrosa]

Zielone liście z białymi żyłkami i o żółtych kwiatostanach na ogół zdobi mieszkanie dość krótko, gdyż wymaga wysokiej wilgotności powietrza i nie nadaje się do uprawy w suchych pomieszczeniach. Po kwitnieniu ścina się kwiatostan z kawałkiem łodygi, żeby roślina się rozgałęziła.

Stanowisko: jasne, ale osłonięte przed słońcem.
Temperatura: pokojowa.
Podlewanie: obfite i regularne; zimą ograniczone. Woda powinna być miękka, odstała lub przegotowana. Konieczne jest częste spryskiwanie.
Nawożenie: wiosną i latem co 7-10 dni roztworem nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych lub silnie rozcieńczonym przefermentowanym kurzeńcem.
Przesadzanie: co roku na przełomie zimy i wiosny do mieszanki ziemi kompostowej lub liściowej z torfem.
Rozmnażanie: dość trudne, ale możliwe w warunkach domowych; po przycięciu rośliny z nasady liści wyrastają pędy boczne, które – gdy osiągną długość kilku centymetrów – można uszczknąć i ukorzeniać w mieszance torfu i piasku w ciepłym miejscu pod przykryciem z folii.
Szkodniki i choroby: w zbyt gorących i suchych miejscach roślina jest często atakowana przez przędziorki i tarczniki. Duże liście można zmywać watką zmoczoną w roztworze szarego mydła i denaturatu (łyżka mydła i łyżeczka denaturatu na 1 l wody), zabieg ten powtarzać co tydzień, aż szkodniki znikną. Te same przyczyny, a także przesuszanie podłoża, powodują zasychanie i zwijanie się brzegów liści oraz ich opadanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz